درباره ما

انستیتو ادیولوژی آریانا: خدمات جامع تخصصی شنوایی و سمعک

مدیریت مرکز تخصصی شنوایی شناسی آریانا، با تجربه‌ای بیش از 24 سال در ارزیابی‌های عمومی و تخصصی شنوایی شناسی نوزادان، شیرخواران، کودکان و بزرگسالان و مشاوره، ارزیابی و تجویز و تنظیم سمعک برای تمام گروه‌های سنی، تمام سعی خود را در جهت کسب رضایت بیماران و مدد جویان و حصول نتیجه مطلوب و ارائه راهکارهای مناسب به مراجعین خود نموده است.
بهره‌مندی از بهترین و ارزشمندترین طیف تجهیزات تخصصی شنوایی شناسی در چندین دپارتمان مختلف (دپارتمان ارزیابی عمومی و تخصصی شنوایی بزرگسالان، دپارتمان ارزیابی عمومی و تخصصی شنوایی نوزادان و شیرخواران، دپارتمان آزمایش‌های عمومی و تخصصی کودکان، دپارتمان الکترواکوستیک و توان‌بخشی شنیداری، دپارتمان الکتروفیزیولوژیک شنوایی، لابراتوار سمعک و دپارتمان وزوز گوش) و تعهد مرکز برای فراگیری مداوم به‌روزترین علوم مرتبط در حیطه شنوایی شناسی بالینی و توانبخشی در داخل و خارج از کشور جهت ارائه به مراجعین و تجربه‌ای بیش از دو دهه در مشاوره، ارزیابی و توان‌بخشی بیمار مبتلا به کم‌شنوایی و وزوز گوش در مراکز دولتی (مراکز توان‌بخشی سازمان بهزیستی) و خصوصی از مشخصات انستیتو ادیولوژی آریانا می‌باشد.
بدین منظور مدیریت انستیتو از مدت‌ها قبل نیاز به ارتقا آگاهی عمومی درباره شنوایی را تشخیص داده و به همین منظور ضمن توسعه سخت افزاری و پرسنلی، برنامه‌هایی را برای آموزش گروه‌های مختلف جامعه در ارتباط با اهمیت شنوایی و مفاهیم اجتماعی، روانی و احساس کم‌شنوایی و همچنین راه حل‌های موجود برای افراد کم‌شنوا تدوین و اجرا نموده است.

اهداف این برنامه‌ها بر 4 زمینه کلیدی تمر کز دارند :

1-پیشگیری از کم‌شنوایی(Prevention)
2-شناسایی سریع کم‌شنوایی و تشخیص افتراقی دقیق کم‌شنوایی (Early detection & Diagnosis)
3-راه حل‌هایی برای کم‌شنوایی و کمک به عموم مردم برای بهتر شنیدن (Solution)
4-حمایت از کم‌شنوایان و کسانی که نزدیک به کم‌شنوا شدن هستند (Support)
هدف ما شناسایی سریع‌تر کم‌شنوایان و ارائه بهترین خدمات تشخیصی (بالینی) و توان‌بخشی شنیداری با به‌کار گیری کامل‌ترین مجموعه دستگاه‌های شنوایی شناسی و پرسنل مجرب و دانشگاهی در اسرع وقت می‌باشد.

پیشگیری از کم شنوا شدن:

براساس تحقیقات، کم‌شنوایی شایع‌ترین و در عین حال قابل پیشگیری‌ترین ناتوانی جسمی است. تحقیقات موجود، شیوع کم‌شنوایی را حدود 10٪ در کل سنین نشان می‌دهد. کم‌شنوایی در دو نوع مادرزادی و اکتسابی می‌تواند ایجاد شود که در خصوص موارد مادرزادی باید برنامه‌های پیشگیری از کم‌شنوایی بر مشاوره ژنتیک و سلامتی جنین در حین بارداری فوکوس داشته باشد و پس از خروج جنین از مجرای تناسلی مادر؛ برنامه پیشگیری بر سلامتی عمومی نوزاد و حفاظت از شنوایی و درمان هر چه سریع‌تر بیماری‌هایی که شنوایی را درگیر می‌کنند، تمرکز می‌یابد. بهتر است عوامل زمینه‌ساز کم‌شنوایی را به خانواده‌ها بشناسانیم تا به این هدف مهم دست پیدا کنیم. به همین دلیل با چاپ بروشورها و تراکت‌ها در تیراژ وسیع و راه‌اندازی یک سایت اینترنتی جامع و فعالیت در فضای مجازی تلگرام و اینستاگرام؛ انستیتو آریانا بر این عقیده است که می‌توان سطح آگاهی عمومی را بالا برد .

شناسایی سریع کم شنوایی و تشخیص افتراقی دقیق کم شنوایی:

دپارتمان‌های ارزیابی‌های عمومی و تخصصی شنوایی در انستیتو آریانا به طور مجزا برای بخش‌های نوزادان و شیرخواران، کودکان و بزرگسالان به طور کامل و با بهترین دستگاه‌های کلینیکی شنوایی شناسی تجهیز شده و با تجربه بیش از 24 ساله در ارزیابی‌های شنوایی، تمامی آزمایش‌های شنوایی را برای همه‌ی سنین اجرا می‌نماید.
بر این باوریم که برای یک اقدام درمانی یا توان‌بخشی دقیق و درست، برخورداری از ابزارهای قابل اعتماد و دقیق و از برترین برندهای اروپایی و آمریکایی لازم و ضروری است و در این راستا در انستیتو آریانا به روز بودن و فول آپشن بودن دستگاه‌های ادیولوژیک از اهمیت زیادی برخوردار هستند.
در بخش غربالگری شنوایی نیز تمامی دستگاه‌های غربالگری شنوایی از برندهای برتر اروپایی و آمریکایی به‌کار گرفته شده‌اند تا با حداکثر دقت و کمترین ضریب خطای ممکن نوزادان و شیرخواران کم‌شنوا هر چه سریع‌تر شناسایی و وارد مرحله تشخیص افتراقی و مداخلات درمانی شوند. در این راستا آریانا به این نیز بسنده نکرده و با تاسیس بنیاد آریانا و با شعار کودک و سلامت شنوایی و به منظور شناسائی سریع‌تر کم‌شنوایان و بیماران کم سنِ مستعد یا دچار کم‌شنوایی، طرح غربالگری شنوایی نوزادان و شیرخواران و کودکان زیر سن 6 سال را به اجرا در آورده است و با تامین بهترین تجهیزات کامپیوتری ارزیابی اتوماتیک شنوایی و پرسنل مجرب و در سطح مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌ها و حتی مدارس ابتدایی این طرح را عملیاتی کرده است.

راه حل های موجود برای کم شنوایی و کمک به عموم مردم برای بهتر شنیدن:

پس از کشف کم‌شنوایی توسط خودِ فردِ کم‌شنوا و یا اطرافیان، گام بعدی بررسی‌های کامل شنوایی شناسی به منظور تعیین نوع و محل ضایعه شنوایی است. گاهی کم‌شنوایی ناشی از بیماری‌هایی است که شنوایی را درگیر می‌کنند (Hearing disorder) و با علاج بیماری، کم‌شنوایی هم برطرف می‌شود. ولی گاهی کم‌شنوایی به‌صورت یک معلومیت ماندگار و پیشرونده یا ثابت (Hearing handicap) می‌باشد که دیگر چاره‌ای جز استفاده از سمعک و وسایل کمک شنوایی نیست. در صورت درمان‌پذیری کم‌شنوایی، شنوایی شناس بیمار را به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می‌دهد و در صورت درمان‌ناپذیر بودن راسا وارد مراحل مشاوره و تجویز و ارزیابی‌های تخصصی توان‌بخشی شنوایی می‌شود. حتی گاهاً ممکن است پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درمان بیماری (خصوصاً در کودکان) را چند سال به تعویق انداخته و استفاده از سمعک را تا زمان جراحی تجویز کند.
اگر چه سمعک‌های قدیمی حائز کیفیت خوبی برای معلولین شنوایی نبودند و مشکلات عدیده‌ای چون عدم کنترل بلندی صدا، تفکیک ناپذیر بودن صدای گفتاری از سروصدای مزاحم محیطی، عدم امکان کنترل فیدبک یا سوت سمعک در خروجی‌های زیاد، عدم امکان زوم روی صدای روبرو در محیط‌های شلوغ را موجب می‌شدند، ولی سمعک‌های جدید با استفاده از میکرو پروسسورهای پیشرفته راحتی قابل توجهی را به‌دنبال داشته‌اند. سمعک‌های جدید در انواع هوشمند، هوشمند داینامیک و هوشمند بی‌سیم با الهام از طبیعت و بر اساس نیازهای معلولین کم‌شنوا ارتقاء یافته‌اند.
انستیتو آریانا با تجویز بهترین برندهای سمعک اروپایی و آمریکایی و تنظیم آن‌ها با تجهیزات ارزیابی گوش واقعی سعی در تقویت شنوایی کامل، شنیدنی راحت و همراه با کامل‌ترین جزییات، رضایت‌مندی بیماران از سمعک خود و جلوگیری از هر گونه آسیب ناشی از تنظیم نادرست سمعک بر شنوایی بیماران داشته و دارد .
تجویز سمعک اصولی، از آزمایش شنوایی دقیق و با بررسی کامل جزییات سیستم شنوایی شروع می‌شود؛ مشاوره مبتنی بر داشتن تجربه و شناخت کامل محصولات کمک شنوایی، قالبگیری اصولی، تجویز سمعک درست و متناسب با میزان و نوع کم‌شنوایی، احتمال پیشرفت کم‌شنوایی، سن، شغل، جنسیت، سبک زندگی و…، تنظیم دقیق و درست با بکارگیری REM, RECD,HIT و Visible Speech مراحل بعدی تجویز و تنظیم سمعک می‌باشد.
نتیجه‌ی تجویز و تنظیم نادرست سمعک، به وسیله‌ی افرادی غیر متخصص، کم‌تجربه و یا بدون استفاده از تجهیزات تخصصی تنظیم سمعک(HIT,REM,RECD)؛ تقویت ناکافی(و اختلال عملکرد پردازش شنوایی در مغز) و یا تقویت اضافی (و تحمیل فشار صوتی اضافی بر گوش و افت شنوایی مجدد) خواهد بود.
استفاده از وسایل جانبی کمک شنوایی (Assistive Listening Device) همچون دستگاه بلوتوث، FM، لوپ، تلفنهای خاص کم‌شنوایان، وسایل جانبی موبایل جهت کم‌شنوایان و… نیز کمک‌های شایانی را در جهت افزایش درک شنوایی در محیط‌های شلوغ شبیه کنفرانس‌ها و محیط‌های آموزشی و… فراهم می‌نماید که تنوع کاملی از این تجهیزات هم در انستیتو آریانا قابل تجویز می‌باشد.

حمایت از کم‌شنوایان :

به عنوان یک اصل، چون کم‌شنوایی دردناک نیست به همین علت جدی گرفته نمی‌شود و آمار نشان داده است که با وجود همه مشکلات و موانعی که کم‌شنوایی و عوارض جانبی آن بر زندگی انسان ایجاد می‌کند، افراد کم‌شنوا 10 سال آن را تحمل می‌کنند و حاضر به دریافت سمعک نمی‌شوند.
تحقیقات نشان می دهد 10٪ افراد جامعه به سمعک نیاز دارند ولی تنها 14٪ آنها سمعک تهیه می‌کنند و 86٪ درصد افراد نیازمند به سمعک بدون آن زندگی می‌کنند.
این تاخیر هم باعث کاهش کیفیت زندگی فرد شده و هم منجر به کاهش تدریجی ظرفیت مغز در تشخیص و تفکیک صداها می‌شود. انزوا و مشکلات روانی ناشی از آن هم منجر به کاهش روابط اجتماعی انسان می‌شود. حمایت از این افراد با مشاوره تخصصی توان‌بخشی شنوایی شروع می‌شود و با دریافت سمعک و دیگر وسایل کمک شنوایی، راه برای بازتوانی شنوایی بیمار کم‌شنوا باز می‌شود. پیگیری‌های به‌موقع و ارزیابی‌های سمعک و نیز ارزیابی‌های دوره‌ای شنوایی معلول کم‌شنوا و سمعک او، باعث حفظ سطح ارتباطی مؤثر با جامعه و پویایی بهتر فرد کم‌شنوایِ دارای سمعک خواهد شد.

انستیتو ادیولوژی آریانا به تحقیق تنها مرکز در سطح کشور است که با ارائه‌ی گارانتی‌های طولانی‌تر سمعک برای تمامی بیماران کم‌شنوا (4 ساله برای سمعک‌های پشت گوشی و 5 ساله برای سمعک‌های داخل گوشی) از دی ماه 1388 تا کنون، کاهش جدی در هزینه‌ی خدمات پس از فروش و نیاز به تعویض سمعک را برای مددجویان و کاربران سمعک موجب شده است.
ارائه‌ی 2 سال باتری رایگان و جلسات تنظیم و فیتینگ رایگان تا پایان گارانتی سمعک نیز از جمله اقدامات حمایتی انستیتو آریانا برای حمایت از کم‌شنوایان است.
این انستیتو بسته‌های حمایتی خاص برای مددجویان کم‌بضاعت سازمان بهزیستی، کمیته امداد و مراکز خیریه را نیز از ابتدای تاسیس در دستور کار خود داشته و دارد.

error: Content is protected !!