ارزیابی و توان بخشی وزوز

وزوز
بیماران مبتلا به وزوز معمولا بارها به پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی و کلینیک های شنوایی مراجعه کرده اند. پزشکان گاهی آزمایش های شنوایی، آزمایش های عمومی مثل خون و ادرار،CT Scan و MRI برای بیماران تجویز کرده اند و نتایج آن ها عموما طبیعی بوده است. لذا داروهایی عمدتا آرامبخش برای بیماران تجویز شده که باعث بهبود وزوز نشده ولی آزار دهندگی آن را کاهش داده است. داروهایی که اکثرا به دلیل عوارض جانبی آن ها از جمله خواب آلودگی بیمار در حین روز باعث شده که بیمار نتواند فعالیت روزانه خود را انجام دهد، در رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری بیشتری دارد دچار مشکل شود و خود سرانه دارو ها را قطع و درمان را متوقف کند. در زمان حضور این بیماران در کلینیک های شنوایی هم در موارد بسیاری به آن ها گفته شده که کار خاصی برای آن ها نمی توان کرد.
ولی طی حدود 5 سال اخیر رویکرد مشاوره و درمان بیماران مبتلا به وزوز تغییر زیادی کرده است.
در انستیتو ادیولوژی آریانا بر این باوریم که موارد بسیاری از بیماران مبتلا به وزوز می توانند از عوارض وزوز گوش خود خلاص شوند یا آزاردهندگی وزوز آن ها به حداقل رسانده شود.
لذا اگر به عنوان بیمار مبتلا به وزوز این صفحه را مطالعه می کنید:
– اگر وزوز گوش شما تازه شروع شده است به هیچ وجه نترسید. با ما تماس بگیرید تا روند مشاوره و درمان شما را شروع کنیم و اگر چند سالی است که مبتلا به وزوز هستید لطفا با ما همراه باشید.
– در ابتدا لازم است که کمی در مورد وزوز خود بیشتر دقت کنید. اینکه چه زمانی وزوز شما شروع شده است، کیفیت صدای وزوز شما شبیه چه صدایی است، شدت و بلندی آن چگونه است. در شروع کار از شما خواهیم خواست که یک پرسش نامه را برای ما پر کنید. اگر سواد کافی ندارید یا در خواندن و نوشتن دچار مشکل هستید بهتر است شخصی از فرزندان یا خویشان خود را برای کمک به همراه خود بیاورید. اطلاعات کامل در زمینه وزوز در پرسش نامه از شما پرسیده می شود که باید با دقت پر شود. اگر داروی خاصی را به مدت طولانی مصرف می کنید و نام آن را به خوبی نمی دانید بهتر است نسخه یا دارو را به همراه بیاورید. اگر بیماری عمومی خاصی دارید و یا سابقه جراحی در ناحیه گوش، سر و گردن دارید، شرح عمل را به همراه داشته باشید. نتایج MRI یا CT Scan در ناحیه سر و گردن یا نوار گوش طی 10 سال گذشته خود را اگر دارید به همراه بیاورید.
پزشک معتمد انستیتو پس از شرح حال گیری و معاینات اولیه آزمایش های شنوایی عمومی و در صورت لزوم آزمایش های تخصصی شنوایی جدید را برای شما درخواست خواهد کرد. ممکن است که تصویر برداری MRI یا CT Scan و داپلر عروق خونی سر و گردن، آزمایشات عمومی خون و ادرار هم برای شما درخواست شود. پس از تهیه کردن همه آن ها مجددا به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. پزشک متخصص پس از بررسی علائم و اینکه درمان دارویی یا جراحی لازم است یا نه شما را راهنمایی خواهد کرد.
در بسیاری از موارد درمان دارویی به همراه پروتکل های صوت درمانی، لیزر درمانی، الکتروتراپی، روان درمانی و درمان های دیگر لازم است که راهنمایی لازم برای شما انجام خواهد شد. در صورت شناسایی کم شنوایی غیر قابل درمان، تجویز سمعک های مجهز به مدار صوت درمانی به خوبی می تواند ضمن ترمیم و تقویت شنوایی، باعث کاهش وزوز گوش شود و بیمار را از وزوز رهایی بخشد.
از آنجایی که وزوز گوش مزمن به درمان و توانبخشی مقاوم است، روند درمان وزوز ممکن است چندین جلسه طول بکشد و نیاز به حوصله و پیگیری دقیق دستورات توانبخشی و درمان دارد.
در حین مشاوره و طی جلسات درمانی، در خصوص تغذیه و اصلاح سبک زندگی مبتلایان وزوز هم توصیه های لازم به بیماران عزیز انجام خواهد شد.
امروزه با تکنولوژی های موجود در مرکز آریانا و تجارب به دست آمده اکثر وزوز های بیماران قابل کاهش و درمان بوده و اینکه وزوز همیشه غیر قابل درمان و لاعلاج در نظر گرفته می شد به فراموشی سپرده شده است.
امیدواریم بتوانیم مانند بسیاری از بیماران وزوزی که از این عارضه آزار دهنده رهایی یافته اند، امید و بازگشت به زندگی طبیعی تر را برای بیماران جدید خود پر رنگ کنیم.

keyboard_arrow_up
error: Content is protected !!