زردی نوزادی و کم شنوایی

 زردی نوزادی چیست؟

زردی نوزادی از مشکلات رایجی است که بسیاری از نوزادان با آن مواجه می‌شوند و معمولاً با گذر زمان بهبود می‌یابد و به معنای تغییر رنگ پوست نوزاد به رنگ زرد است. حدود 60 درصد از نوزادان و 80 درصد از نوزادان نارس، نخستین هفته‌ی زندگی خود را با زردی مواجه خواهند شد.زردی در نوزادانِ متولد شده، رایج و معمولاً بی‌خطر است و باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشمان می‌شود.

علائم زردی نوزادی شامل تغییر رنگ پوست، سفیدی چشم‌ها، خواب زیاد، بی‌حالی، عدم اشتها، خشکی پوست و تغییر رنگ ادرار و مدفوع می‌باشد.

علت زردی نوزادی چیست؟

علت زردی نوزادی، ناتوانیِ کبدِ نوزادِ تازه متولد شده در دفع بیلی‌روبین (که یک ماده سمی و ناشی از همولیز گلبول‌های قرمز) می‌باشد که باعث بالا رفتن سطح بیلی‌روبین خون (هیپر بیلیروبینمی) و زردی بدن نوزادان می‌شود. زردی نوزادی معمولاً پس از چند هفته خاتمه می‌یابد. اما در برخی موارد، ممکن است نیاز به مداخله پزشکی باشد. افزایش میزان این ماده به سطح بالای 20 میلی‌گرم در دسی‌لیتر بسیار خطرناک بوده و می‌تواند باعث عقب ماندگی ذهنی، فلج مغزی، حملات صرعی و ناشنوایی شدید تا عمیق دوطرفه دائمی شود. نوزادان نارس خیلی بیشتر در معرض زردی بیش از 20 میلی‌گرم هستند.

زردی نوزادی و کم‌شنوایی ناشی از آن

افزایش سطح بیلی‌روبین در مغز، تأثیرات مخربی بر سیستم شنوایی دارد و جالب اینکه آثار افت شنوایی بدنبال زردی می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها بعد از بروز زردی نوزادی خود را نشان بدهد. لذا تمامی کودکانی که زردی بیش از 20 میلی‌گرم را تجربه کرده‌اند (چه خون تعویض شده باشد یا نشده باشد) باید به وسیله‌ی آزمایش‌های غربالگری خاص نوزادان (OAE + AABR) آزمایش شوند و هر 6 ماه یک‌بار تا سن 3 سالگی مجدداً تست شنوایی شوند.

یکی از مهمترین و شایع‌ترین علل کم شنوایی دائمی در نوزادان و کودکان نیز همین زردی نوزادی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

keyboard_arrow_up
error: Content is protected !!
برای مشاوره آنلاین کلیک کنید.