واکس گارد

واکس گارد (Wax Guard)  یا محافظ جرم یا فیلتر جرم سمعک قطعه ای کوچک و البته مهم از جنس پلاستیک است که نوک همه ی سمعک های داخل گوشی و نامرئی و نوک قالب همه ی سمعک های RIC و برخی سمعکهای Open Fit نصب می شود تا از

ورود سرومن یا جرم گوش (Wax) به داخل سمعک و یا قالب سمعک جلو گیری کند. در نگاه اولیه این قطعه شبیه یه توری خیلی ریز با سوراخ های بسیار کوچک است که جرم و ترشحات از آن عبور نمی کند ولی صدای سمعک را عبور می دهد. در صورتی که دهانه ی واکس گارد با جرم گوش مسدود شود، جلوی عبور صدا گرفته می شود و سمعک شما کار نمی کند یا صدایی که می شنوید کم خواهد شد. لذا این مورد مهم است که همیشه واکس گارد شما تمیز و مجرای عبور صدا کاملا باز باشد.

معمولا کمپانی های سمعک واکس گارد های خاص خود را تولید می کنند و همراه سمعک ارائه می کنند. به طور معمول یک یا دو بسته واکس گارد همراه سمعک شما تحویل خواهد شد. واکس گارد ها در بسته ای 4، 6، 8 و 16 عددی بسته بندی می شوند و سایز های مختلفی دارند و معمولا آن ها به هم نمی خورند و جای یک دیگر قابل استفاده نیستند. در طراحی برخی از آنها از تکنولوژی نانو استفاده شده است (مثل واکس گارد Nano care شرکت ویدکس و واکس گارد HF4 شرکت زیمنس) که علاوه بر جرم گوش، رطوبت و آب را هم عبور نمی دهند.

در مورد استفاده از واکس گارد ها توجه شما را به نکات زیر جلب می کنیم:
1- واکس گارد سمعک قطعه ای یک بار مصرف است. توصیه می کنیم برای در آوردن جرم از واکس گارد تلاش نکنید و هرگاه پرشد باید آن را عوض کنید.
2- برای در آوردن و جا زدن واکس گارد از ابزاری که در بسته واکس گارد تعبیه شده است، استفاده کنید. برای آموزش نحوه ی تعویض واکس گارد به قسمت دانلودها/ویدیئو ها ی سایت مراجعه کنید.
3- وقتی واکس گارد شما تمام شد به کلینیک شنوایی خود مراجعه کنید. بهتر است یک بسته یا جعبه ی واکس گارد خود را به همراه داشته باشید تا عین همان را تهیه کنید.
4- همیشه دقیقا همان واکس گاردی را تهیه کنید که قبلا داشته اید و همراه سمعک شما تحویلتان شده است. صرف این که سایز واکس گارد شما با آنچه قصد خرید دارید یکی باشد کفایت نمی کند و ممکن است به سمعک شما آسیب برسد.
5- اگر سمعک شما دارای واکس گارد است، حتما باید با واکس گارد استفاده شود. در صورتی که واکس گارد شما تمام شده است، از استفاده ی بدون واکس گارد خودداری کنید. درصورتی که واکس گارد استفاده نشود و جرم داخل رسیور یا قالب سمعک شما شود می تواند به علت انسداد خروجی صوتی سمعک باعث خرابی سمعک شود و گارانتی سمعک متقبل جبران خسارت سمعک شما نشود.
6- برای این که مصرف واکس گارد شما کمتر شود و در هزینه واکس گارد شما صرفه جویی شود، بهتر است که بعد از حمام داخل گوش خود را با گوش پاکن و با دقت تمیز کنید و حد اقل نیم تا یک ساعت صبر کنید تا رطوبت داخل مجرای گوش شما تبخیر شود.
7- اگر ترشح جرم گوش شما زیاد باشد و شما به طور منظم آن را تمیز نکنید، همراه قرار دادن سمعک داخل گوش، سمعک جرم گوش را به قسمت عمقی تر مجرای گوش هل داده، جرم آن جا جمع شده و حتی ممکن است با اولین استفاده از فیلتر نو، مجدد فیلتر کثیف شود. در چنین مواردی اگر با تعویض فیلتر، سمعک شما کار نکرد، با استفاده از باتری تستر از سلامت باتری خود مطمئن شوید و اگر باتری سالم بود به متخصص شنوایی خود جهت معاینه ی گوش مراجعه کنید.
8- اگر واکس گارد سمعک خود را نصب کرده اید ولی متوجه شدید که از محل خود خارج شده است، احتمال این که محل قرار گیری واکس گارد گشاد شده است وجود دارد. برای رفع ایراد به متخصص شنوایی خود مراجعه کنید.
9- اگر موقع گذاشتن سمعک داخل گوش خود، دیدید که واکس گارد روی سمعک نصب است ولی بعد از بیرون آوردن سمعک متوجه شدید که واکس گارد در آمده است، ممکن است که واکس کارد داخل گوش شما افتاده باشد. در این صورت با حفظ خونسردی کامل به متخصص شنوایی خود جهت معاینه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

keyboard_arrow_up
error: Content is protected !!
برای مشاوره آنلاین کلیک کنید.