سمعک در سنین جوانی

✅ ملاحظات تجویز سمعک در جوانان (سن ۲۶ تا ۴۰ سال)
.
◀️ بیماران کم شنوای این محدوده سنی در سن ادامه تحصیل، ازدواج، تولیدمثل و پویایی و اشتغال هستند. حساسیت های این بیماران برای مخفی کردن کم شنوایی و تامین شنوایی در حد افراد طبیعی، موجب تجویز کوچک ترین سایز سمعک ها برای آن ها می شود. بلوغ کامل و بزرگ شدن قطر مجرای گوش در این محدوده سنی، راه را برای تجویز سمعک های IIC، CIC و RIC حتی برای کم شنوایی های شدید فراهم می کند.
■ تجویز سمعک در این سنین هم حتما دوگوشی است. مگر موانع مهمی برای آن وجود داشته باشد
■ با تجویز کوچک ترین سایز سمعک ها در این بیماران اعتماد به نفس بیشتر و روابط اجتماعی گسترده تری را می توان برای آینده زندگی آن ها فراهم ساخت
■ از لحاظ رنگ سمعک ها، برای سمعک های CIC همرنگ پوست داخل صدفه گوش و برای سمعک های RIC و BTE، همرنگ بودن با موی بیمار اهمیت دارد. رنگ سمعک های IIC چون در عمق مجرا قرار میگیرند ، مشکی یا قهوه ای تیره است.
■ هرچه پهنای باند سمعک بیشتر باشد، بخش بزرگتری از قشر شنیداری مغز بیمار تحریک خواهد. لذا تجویز سمعک های رده بالا (Premium) در اولویت است.
■ اگر بیمار در حال ادامه تحصیل است استفاده از سمعک های وایرلس و دستگاه ریموت میکروفن برای او تجویز شود.
■ اگر بیمار در سبک زندگی خود علاقه به ورزش دارد، استفاده از سمعک های مقاوم به آب (IP68) در اولویت است.
■ استریمر موبایل برای بیمارانی که علاقه به مدیا و شبکه های اجتماعی و یا تماس های تلفنی زیادی برای شغل خود دارند بسیار کمک کننده است. اگر بیمار دارای تلفن همراه Iphone است، می توان سمعک های دارای تکنولوژی MFI را تجویز کرد.
■ آزمایش هایی که برای تجویز موفقیت آمیز سمعک در این رده سنی لازم است شامل :
1. ادیومتری کامل به همراه آزمایش گفتار در نویز برای بررسی اختلالات شنیداری مرکزی.
2. آزمایش عملکرد حلزونی OAE به روش های TE و DP .
3. آزمایش بررسی کامل عملکرد گوش میانی شامل تمپانومتری و رفلکس اکوستیک.

■ اگر بیمار علاقه به دیدن فیلم و تلویزیون دارد می تواند از استریمر تلویزیون استفاده کند و کیفیت صدای دالبی را تجربه کند. به کمک این دستگاه می توان صدای تلویزیون را کاملا بست تا فقط فرد کم شنوا از تلویزیون استفاده کند و مزاحم دیگران نشود.

■ آزمایش های شنوایی که در پست قبل مطرح شد باید به طور سالانه تکرار شوند. اگر در آستانه های شنوایی بیمار تغییری مشاهده شود، باید هر ۶ ماه یک بار آزمایش ها تکرار شوند.
■ در صورتی که در آستانه های شنوایی بیمار تغییری مشاهده شود، سمعک ها باید مجدد تنظیم شوند و خروجی سمعک ها مجدد آنالیز و ثبت شود (به وسیله دستگاه HIT).
■ اگر بیمار هنگام استفاده از سمعک در محیط زندگی، کار یا آموزش احساس کند که سمعک ها کارایی گذشته را ندارند و شنوایی او را تامین نمی کنند، باید به متخصص شنوایی خود مراجعه کند و سمعک ها توسط دستگاه HIT آنالیز و با نتایج قبلی مقایسه شود. اگر کاهش خروجی مشاهده شد، باید سمعک ها مجددا تنظیم شوند یا به شرکت وارد کننده جهت سرویس و خدمات پس از فروش ارسال شوند. اگر خروجی ثبات داشت و بهره سمعک افت نکرده بود، شنوایی بیمار مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد.
■ برای بررسی میزان رضایت از عملکرد سمعک و تنظیم دقیق تر سمعک ها می توان از پرسش نامه استاندارد شده سمعک استفاده کرد.
■ برای بیمارانی که همراه کم شنوایی وزوز هم دارند، پس از انجام آزمایش های مربوطه، اختصاص یک برنامه شنیداری به “وزوز درمانی” و سرکوب وزوز می تواند آرامش بیشتری را برای بیمار حین استفاده از سمعک فراهم کند.
·■ بیماران در این سن توقع دارند با تهیه یک سمعک خوب، روابط اجتماعی بهتری را تجربه کنند و خوب بشنوند. ارزیابی و تنظیم های مرتب و پیگیری های بیشتر آن ها را برای دستیابی به چنین نتیجه ای، بهتر کمک خواهد کرد. لذا از رفت و آمد به کلینیک شنوایی و متخصص شنوایی خود متضرر نخواهند شد..


◀️ در این سن با مراجعینی مواجه هستیم که اگر از نظر حرکتی دچار معلولیت نباشند، به خوبی می توانند تمامی اقدامات در زمینه استفاده، نظافت و نگهداری و رفع ایرادات اولیه را به خوبی و به طور مستقل فرا گیرند و استفاده کنند
1. اگر بیمار به تازگی استفاده از سمعک را شروع کرده است، برای عادت پذیری استفاده از سمعک باید سمعک را در چند هفته اول در محیط آرام استفاده کند و پس از عادت کردن می تواند آن را در محیط های شلوغ نیز به کار برد. اگر نوع کم شنوایی بیمار به گونه ای است که به صداها حساس است، بهتر است سمعک را به صورت یک گوشی (یک روز گوش راست و یک روز گوش چپ) استفاده کند و وقتی عادت کرد کم کم سمعک های هر دو گوش را با هم استفاده کند.
2. بیمارانی که در سبک زندگی آن ها ورزش و تحرک بدنی اهمیت زیادی دارد و به دنبال آن زیاد عرق می کنند، باید هر شب سمعک ها را خاموش کرده و داخل دستگاه رطوبت گیر بگذارند. در غیر این صورت هر شب سمعک را داخل باکس محتوی قرص رطوبت گیر گذاشته شود.
3. به منظور رعایت بهداشت شخصی، حتما موقع گذاشتن و برداشتن سمعک ها دست ها تمیز باشد و مجرای گوش بیمار حداقل هفته ای یکبار با دقت و به آرامی با گوش پاک کن تمیز شود. استفاده دوره ای از مواد ضدعفونی کننده قالب و سمعک نیز فراموش نشود.
4. در صورتی که وضعیت سلامتی و رژیم غذایی بیمار به گونه ای است که همراه با تغییر وزن می باشد، ممکن است سمعک ها در داخل گوش او کمی شل شوند. اگر لازم بود قالب ها باید توسط متخصص شنوایی بررسی و تعویض شوند.
5. در صورتی که برای بیمار سمعک های وایرلس تجویز شده است و دستگاه های استریمر موبایل، میکروفن وایرلس و استریمر تلویزیون هم استفاده می شود، نحوه استفاده و ایرادیابی اولیه آن ها به خود او آموزش داده شود.
6. اگر بیمار دارای حساسیت در زمینه پیدا بودن سمعک در محیط های اجتماعی و خانوادگی است، بهتر است به روانشناس معتمد ارجاع و در این زمینه به او کمک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

برای مشاوره آنلاین کلیک کنید.