سمعک اُتیکن Oticon

سمعک Oticon برند پرچمدار و اصلی هولدینگ Demant A/S سازنده‌ی سمعک و تجهیزات شنوایی شناسی و مستقر در دانمارک است. هولدینگ Demant در حال حاضر دومین تولید کننده‌ی سمعک دنیا است. اتیکن در سال 1904 توسط Hans Demant تاسیس شد که همسرش از کاهش شنوایی رنج می‌برد. از سابقه‌ی طولانی آن در فناوری سمعک، تا جایی که امروز هستند، چنین تفکر و رویکرد حرفه‌ای وجود داشته است:

1- کنجکاوی و نگرشی باز به تجارب جدید:

اتیکن به طور مداوم به تجزیه و تحلیل رویکردهای فناورانه‌ی جدید برای گام‌های مهم در زمینه‌ی مراقبت‌های شنوایی می‌پردازد. این برند پیشرو برای دسترسی به ایده‌های جدید بر تعامل نزدیک خود با بیش از 13/000 کاربر سمعک و همکاری با متخصصان شنوایی سراسر دنیا تکیه می‌کند تا راه‌حل‌های شنوایی را ایجاد کند که به نیازهای فردی کاربران پاسخ دهد.

2- فلسفه منحصر به فرد: BrainHearing™:

گروه دمانت تصمیم گرفت به مشکلات افت شنوایی به روش جدیدی نگریسته و به نتیجه رسید که برای اتیکن، همه چیز با مغز شروع می‌شود. گوش انسان صدا را درک می‌کند و مغز است که به این صداها معنا می‌بخشد. با درک اینکه چگونه مغز صداها را تفسیر می‌کند، تیم تحقیقاتی Oticon می‌تواند بهتر به افراد کمک کند تا سمعک مناسب‌تری برای خود انتخاب کنند. با این فلسفه به نام BrainHearing™، تیم علمی این برند توانسته است درک کند چگونه از مغز در مقابل مخاطرات مختلف مرتبط با افت شنوایی، از جمله کاهش عملکرد شناختی مغز، محافظت کند.

3- مرکز تحقیقات برای نوآوری فناورانه:

این فلسفه از طریق تحقیقات علمی پیشرفته‌ی انجام شده در مرکز تحقیقات Eriksholm به عمل می‌آید. دانشمندان این مرکزِ تحقیقات، که در بین برترین متخصصان شنوایی جهان قرار دارند، به طور منظم کشف‌هایی را انجام می‌دهند تا به توسعه‌ی فناوری‌های شنوایی آینده کمک کنند.

4- پایبندی بی‌پایان به کاربران:

توسعه‌دهندگان این برند دست به هر کاری می‌زنند تا زندگی را برای افراد دارای افت شنوایی از لحظه شناسایی آن تا فرآیند توانبخشی آسان‌تر کنند. بنابراین، افراد کم‌شنوا در مرکز توجه تخصصی اتیکن قرار دارند و هدف آن‌ها این است که با درک نیازها و چالش‌های افراد مبتلا به افت شنوایی، بهترین سمعک‌های جهان را توسعه دهند.

5- تعهد اتیکن به متخصصان شنوایی:

اتیکن ارزش تجربه و حرفه‌ای بودن متخصصان شنوایی را ستوده و تأکید دارد که در انتخاب سمعک، باید با یک متخصص حرفه‌ای که نیازهای منحصر به فرد افراد مبتلا به افت شنوایی را درک می‌کند، مشورت کنید. به همین دلیل، سمعک‌های اتیکن تنها در دست متخصصان شنوایی ارزش کاربردی پیدا می‌کنند. این اعتمادسازی از سوی اتیکن، از طریق پشتیبانی کاملی که به همکاران شنوایی شناس ارائه می‌دهد، از جمله آموزش های کامل و مبسوط محصولات پیشرفته و پشتیبانی‌های کامل علمی و تجربی امکان‌پذیر می‌شود.

انستیتو ادیولوژی افتخار این را دارد که طی عمر 25 ساله ی خود، به عنوان یکی از مراکز تخصصی شنوایی شناسی، همواره محصولات به روز کمپانی اتیکن را با بالاترین گارانتی و خدمات پس از تجویز در اختیار مراجعین خود قرار داده است.

در این مقاله محصولات کمک شنوایی اتیکن را توضیح داده و تشریح می‌کنیم.

اَشکال سمعک‌های اتیکن

محصولات اتیکن در رنج متنوعی از محصولات داخل گوشی نامرئی تا پشت گوشی‌های بزرگ تولید و به بازار عرضه می‌شوند که در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد:

 

1- سمعک‌های پشت گوشی کلاسیک (BTE) (Behind The Ear) اتیکن

در این سمعک‌ها تمامی قسمت‌های سمعک داخل پوسته‌ای از جنس پلاستیک و در پشت گوش مراجعه کننده قرار می‌گیرند و صدا از طریق لوله‌ای باریک به داخل مجرای گوش منقل می‌شود.

  • سطوح قدرت سمعک‌های پشت گوشی اتیکن:

 سمعک‌های پشت گوشی اتیکن برای تطبیق با افت شنوایی مراجعه کنندگان، در سطوح قدرتی مختلف تولید می‌شوند:

1- BTE با قابلیت پوشش تا 85 دِسی‌بِل افت شنوایی که از باتری سایز 13 استفاده می‌کند و در تولیدات جدید اتیکن با ظاهری کوچک تر با نام Mini BTE  عرضه می‌شود و از باتری 312 استفاده می‌کند. این مدل از سمعک‌ها دارای میکروفن جهت‌دار بوده، کلید قابل برنامه‌ریزی برای تغییر برنامه یا ولوم کنترل را دارد و دارای مدار بلوتوث برای ارتباط با موبایل و تلویزیون و میکروفن وایرلس هم می‌باشد. به علت دارا بودن مدار تله‌کویل، امکان دریافت صدای تلفن به صورت القایی را نیز دارا می‌باشد. این سمعک‌ها امکان استفاده از ریموت کنترل و اَپ اتیکن برای تغییر صدا و برنامه‌ی شنیداری را هم دارند.
نوع شارژی مدل MINI BTE هم در مجموعه سمعک‌های پشت گوشی اتیکن وجود دارند که به اختصار MINI BTE R خوانده می‌شوند که حرف R نشانه‌ی Rechargeable (شارژی) بودن سمعک است و تا 85 دِسی‌بِل افت شنوایی قابل تجویز هستند و امکانات مشابهی با مدل MINI BTE دارند.

2- PP BTE (Power Plus) که از باتری 13 استفاده می‌کند و قابلیت پوشش تا 105 دِسی‌بِل افت شنوایی را دارد. این مدل از سمعک‌ها دارای میکروفن جهت‌دار بوده، کلید قابل برنامه‌ریزی برای تغییر برنامه یا ولوم کنترل را دارد و دارای مدار بلوتوث برای ارتباط با موبایل و تلویزیون و میکروفن وایرلس هم می‌باشد. به علت دارا بودن مدار تله‌کویل امکان دریافت صدای تلفن به صورت القایی را نیز دارا می‌باشد. این سمعک‌ها امکان استفاده از ریموت کنترل و اَپ اتیکن برای تغییر صدا و برنامه‌ی شنیداری را هم دارند. این سطح قدرتی از سمعک‌ها نوع شارژی ندارد.

3- SP (Super Power) که با باتری 13 کار می‌کند و قابلیت پوشش تا 110 دِسی‌بِل افت شنوایی را دارد. بهره‌مندی از میکروفن جهت‌دار، مدار القایی تلفن (تله‌کویل)، مدار بلوتوث جهت ارتباط با موبایل و تلویزیون و میکروفن وایرلس، دارا بودن کلید برای تغییر برنامه و ولوم صدا، امکان استفاده از ریموت و اَپ اتیکن، از مشخصات این مدل از سمعک‌های اتیکن است. مدلی از این سمعک‌ها برای نوزادان، شیرخواران و کودکان با ظاهری مشابه و کیفیت شنوایی و امکانات پردازشی خاص جهت استفاده این طیف سنی به نام BTE PLAY SP تولید شده است. این سطح قدرتی از سمعک‌ها نوع شارژی ندارد.

4- UP (Ultra Power) که قوی‌ترین و بزرگترین سمعک تولید شده‌ی شرکت اتیکن است و با باتری 675 کار می‌کند و قابلیت پوشش تا 120 دِسی‌بِل افت شنوایی را دارد. بهره‌مندی از میکروفن جهت‌دار، مدار القایی تلفن (تله‌کویل)، مدار بلوتوث جهت ارتباط با موبایل و تلویزیون و میکروفن وایرلس، دارا بودن کلید برای تغییر برنامه و ولوم صدا، امکان استفاده از ریموت و اَپ اتیکن، از مشخصات این مدل از سمعک‌های اتیکن است. مدلی از این سمعک‌ها برای نوزادان و شیر خواران کودکان با ظاهری مشابه و کیفیت شنوایی و امکانات پردازشی خاص جهت استفاده این طیف سنی به نام BTE PLAY UP تولید شده است. این سطح قدرتی از سمعک‌ها نوع شارژی ندارد.

  • سطوح عملکردی (هوشمندی) سمعک‌های پشت گوشی

سمعک‌های پشت گوشی کلاسیک (BTE) تولید شده در کمپانی اتیکن از سال 2016 تاکنون در 5 سطح زیر قابل طبقه‌بندی هستند:

1- Basic (پایه) که با وجود دارا بودن 48 کانال پردازشی و پهنای باند تقویت8000 هرتز، حداقل مدارات و امکانات پردازشی را دارا می‌باشد و بیشتر برای مراجعین میانسال و سالمند که افت شنوایی آن‌ها همراه با کاهش درک گفتار نیست، بازنشسته و در منزل هستند و در محیط‌های شلوغ تردد ندارند تجویز می‌شود. RUBY 2، ZIRCON 2  و XCEED 3 محصولات موجود در این رده هستند.

2- Economic (اقتصادی) که دارای 48 کانال پردازشی بوده، پهنای باند تقویت تا 8000 هرتز دارد و مدارات کامل‌تری برای پردازش گفتار را دارا می‌باشد و قیمت آن کمی بالاتر از مدل Basic است. RUBY 1 و ZIRCON 1 در این گروه از محصولات رده‌بندی می‌شوند.
3- Mid-Range (میان رده) که دارای امکانات پردازشی متوسط و عملکردی متوسط در محیط پر سر و صداست و از 48 کانال پردازشی بهره مند می‌باشد. پهنای باند تقویت این مدل هم 8000 هرتز است. OPN S 3، MORE 3، REAL 3 وXCEED 3  محصولات این رده از سمعک‌های اتیکن هستند.

4- Advanced (پیشرفته) که با بهره‌مندی از 48 کانال پردازشی و عملکردی خوب در محیط‌های پُر سرو صدا، گزینه‌ای مطلوب برای مراجعینی است که خواهان خوب شنیدن در محیط‌های ساکت و راحتی شنیداری در محیط‌های پُر سرو صدا هستند. آپشن‌های خوب این سمعک‌ها، آن‌ها را تبدیل به سمعک‌هایی پُر طرفدار برای مراجعین کم‌شنوا نموده است. OPN S 2، MORE 2 و REAL 2 محصولات این رده از سمعک‌ها هستند که پرفروش و باکیفیت هستند.

5- Premium (فراهوشمند) که با بهره‌مندی از 64 کانال پردازشی و پهنای باند فوق العاده‌ی 10 هزار هرتزی و کاملترین مجموعه‌ی آپشن‌ها و مدارات پردازشگر گفتار و سرکوب نویز محیطی، بهترین گزینه برای کسانی است که حداکثر وضوح گفتار را در همه‌ی محیط‌ها نیاز دارند. پهنای باند 10 هزار هرتزی این رده از محصولات موجب فعالیت بخش بزرگتری از حلزون، عصب شنوایی و قشر پردازشی مغز شده و به حفظ باقیمانده‌ی شنوایی و کاهش سرعت پیشرفت کم‌شنوایی کمک می‌کند. اگر چه استفاده از این رده محصولات در شیرخواران، کودکان و مراجعین در سن آموزش و نیز مدیران و افراد دارای مشاغل حساس توصیه بسیار شده است، می‌توان آن‌ها را در تمامی سنین و همه‌ی انواع کم‌شنوایی‌ها تجویز کرد و تجربه نشان داده است که موجب نهایت رضایتمندی از عملکرد سمعک و کاهش رفت و آمد مراجعین به مراکز تجویز سمعک برای تنظیم‌های دوره‌ای خواهد شد. OPN S 1،  MORE 1، REAL 1 و XCEED 1 محصولات این رده از سمعک‌های اتیکن هستند. (البته XCEED1 دارای 48 کانال می‌باشد).

مدل‌های موجود سمعک‌های پشت گوشی کلاسیک (BTE) اتیکن شامل مدل‌های RUBY، OPN-S، ZIRCON، MORE، REAL و XCEED می‌باشد که همگی وایرلس بوده، قابلیت استفاده از ریموت کنترل و اَپ اختصاصی اتیکن برای تنظیم صدای سمعک (Oticon APP و Oticon Companion) را دارا هستند. در سمعک‌های MORE و REAL امکان اتصال سمعک به برخی گوشی‌های موبایل اندرویدی هم فراهم شده است. همگی این سمعک‌ها قابلیت اتصال به سیستم بلوتوثی تلویزیون برای تامین حداکثر وضوح شنیداری را دارند. همچنین قابلیت استفاده از میکروفن وایرلس را نیز دارا هستند.

 سمعک‌های پشت گوشی کلاسیک با قالب‌های سخت یا نرم تجویز می‌شوند و در صورت لزوم و بنابه وضعیت شنوایی، قطر مجرای گوش و الگوی کم‌شنوایی، می‌توان با بکارگیری تیوب‌های نازک Thin Tube و دامی اُپن به صورت تجویزِ باز، هم استفاده شوند.

2- سمعک‌های پشت گوشی مخفی یا MINI RITE اتیکن

این سمعک‌ها از نوع رسیور داخل مجرا هستند و کلمه‌ی RITE مخفف Reciever In The Ear می‌باشد که قدرت رسیور آن‌ها براساس نوار گوش بیمار انتخاب می‌شود و 4 قدرت 60، 85، 100 و 105 را دارا می‌باشند. سمعک‌های Mini RITE دارای 3 نوع MINI RITE  (MR) یعنی فاقد تله‌کویل و MINI RITE T (MRT) دارای تله‌کویل و MINI RITE R (MRR) دارای تله‌کویل ولی شارژی هستند.

 

سمعک‌های MINIRITE و MINIRITE T از باتری 312 استفاده می‌کنند و MINIRITE R دارای باتری شارژی قابل تعویض است.

– سطوح عملکردی (هوشمندی) سمعک‌های پشت گوشی مخفی MINIRITE اتیکن

مدل‌های موجود سمعک‌های پشت گوشی مخفی تولید شده در کمپانی اتیکن از سال 2016 تاکنون در 5 سطح زیر قابل طبقه‌بندی هستند:

1- Basic (پایه) که با وجود دارا بودن 48 کانال پردازشی و پهنای باند تقویت8000 هرتز، حداقل مدارات و امکانات پردازشی را دارا می باشد و بیشتر برای مراجعین میانسال و سالمند که افت شنوایی آن‌ها همراه با کاهش درک گفتار نیست و در محیط‌های شلوغ تردد ندارند تجویز می‌شود. RUBY 2 و ZIRCON 2 محصولات موجود در این رده می‌باشند.

2- Economic (اقتصادی) که دارای 48 کانال پردازشی بوده، پهنای باند تقویت تا 8000 هرتز دارد و مدارات کامل‌تری برای پردازش گفتار را دارا می‌باشد و قیمت آن کمی بالاتر از مدل Basic است. RUBY 1 و ZIRCON 1 در این گروه از محصولات رده‌بندی می‌شود.
3- Mid-Range (میان رده) که دارای امکانات پردازشی متوسط و عملکردی متوسط در محیط پُر سر و صداست و از 48 کانال پردازشی بهره‌مند می‌باشد. پهنای باند تقویت این مدل هم 8000 هرتز است. MORE 3و REAL 3 محصولات این رده از سمعک‌های اتیکن هستند.

4- Advanced (پیشرفته) که با بهره‌مندی از 48 کانال پردازشی و عملکردی خوب در محیط‌های پُر سرو صدا گزینه‌ای مطلوب برای مراجعینی است که خواهان خوب شنیدن در محیط‌های ساکت و راحتی شنیداری در محیط‌های پُر سرو صدا هستند. آپشن‌های خوب این سمعک‌ها، آن‌ها را تبدیل به سمعک‌هایی پُرطرفدار برای مراجعین کم‌شنوا نموده است. MORE 2 و REAL 2 محصولات این رده از سمعک‌ها هستند که پرفروش و باکیفیت هستند.

5- Premium (فراهوشمند) که با بهره‌مندی از 64 کانال پردزاشی و پهنای باند فوق‌العاده‌ی 10 هزار هرتزی و کامل‌ترین مجموعه‌ی آپشن‌ها و مدارات پردازشگر گفتار و سرکوب نویز محیطی، بهترین گزینه برای کسانی است که حداکثر وضوح گفتار را در همه‌ی محیط‌ها نیاز دارند. پهنای باند 10 هزار هرتزی این رده از محصولات موجب فعالیت بخش بزرگتری از حلزون، عصب شنوایی و قشر پردازشی مغز شده و به حفظ باقیمانده‌ی شنوایی و کاهش سرعت پیشرفت کم‌شنوایی کمک می‌کند. اگر چه استفاده از این رده محصولات در کودکان و مراجعین در سن آموزش و نیز مدیران و افراد دارای مشاغل حساس توصیه بسیار شده است، می‌توان آن‌ها را در تمامی سنین و همه‌ی انواع کم‌شنوایی‌ها تجویز کرد و تجربه نشان داده است که موجب نهایت رضایتمندی از عملکرد سمعک و کاهش رفت و آمد مراجعین به مراکز تجویز سمعک برای تنظیم‌های دوره‌ای خواهد شد. MORE 1 و REAL 1 محصولات این رده از سمعک‌های اتیکن هستند.

مدل‌های موجود سمعک‌های پشت گوشی مخفی (MINIRITE) اتیکن شامل مدل‌های Ruby، Zircon، More و Real می‌باشد که همگی وایرلس بوده، قابلیت استفاده از ریموت کنترل و اَپ اختصاصی اتیکن برای تنظیم صدای سمعک (Oticon APP و Oticon Companion) را دارا هستند.

 سمعک‌های پشت گوشی مخفی بنابه وضعیت شنوایی، قطر مجرای گوش و الگوی کم‌شنوایی با قالب یا دامی تجویز می‌شوند. این سمعک‌ها مجهز به بلوتوث بوده و به همه‌ی گوشی‌های موبایل آیفون (از سری 9 به بالا) وصل می‌شوند و حالت هندزفری پیدا می‌کنند. امکان استفاده از ریموت کنترل (Remote Control 3.0) را دارند و به کمک دستگاه استریمر تلویزیونی (TV Adapter 3.0) می‌توانند به تلویزیون وصل شوند و صدای تلویزیون را با کیفیت Dolby برای کاربر سمعک فراهم کند. همچنین امکان استفاده از ریموت کنترل در این سمعک‌ها وجود دارد.
در سمعک‌های MORE و REAL امکان اتصال سمعک به برخی گوشی‌های موبایل اندرویدی هم فراهم شده است.

 

3- سمعک‌های داخل گوشی اتیکن

اتیکن رنج کاملی از محصولات داخل گوشی سفارشی (Custom made) را تولید می‌کند که همگی دارای تکنولوژی هوشمند هستند و حسب سایز سمعک، دارای اشکال مختلف می‌باشند:

 

 

  • اشکال سمعک‌های داخل گوشی اتیکن:

1- IIC (Invisible In the Canal) کوچک‌ترین سایز سمعک داخل گوشی اتیکن می‌باشد و از باتری 10 استفاده می‌کند. دارای دو سطح قدرتی 75 ( که تا 75 دسی‌بل افت شنوایی را پوشش می‌دهد) و  90 (که تا 90 دسی‌بل افت شنوایی را پوشش می‌دهد) می‌باشد و در عمق مجرای گوش قرار می‌گیرد و حداقل دید را دارد. فاقد میکروفن دایرکشنال (جهت‌دار) است و امکانات بلوتوثی و وایرلس ندارد. مدار تله‌کویل (جهت ارتباط وایرلس با گوشی‌های تلفن ثابت به طور القایی) و قابلیت استفاده از ریموت کنترل هم در این مدل در دسترس نیست.

2- CIC (Completely In the Canal) که تماما داخل مجرای گوش قرار می‌گیرد و از زاویه‌ی کناری کمی دید دارد. از باتری 10 استفاده می‌کند. دارای دو سطح قدرتی 75 ( که تا 75 دسی‌بل افت شنوایی را پوشش می‌دهد) و 90 (که تا 90 دسی‌بل افت شنوایی را پوشش می‌دهد) می‌باشد. شبیه سایز IIC، فاقد میکروفن دایرکشنال (جهت‌دار) است و امکانات بلوتوثی و وایرلس ندارد. مدار تله‌کویل (جهت ارتباط وایرلس با گوشی‌های تلفن ثابت به طور القایی) و قابلیت استفاده از ریموت کنترل هم در این مدل در دسترس نیست.

3- ITC (In The Canal) این سایز از سمعک‌های داخل گوشی اتیکن به علت استفاده از باتری بزرگتر (سایز 312) و میکروفن دایرکشنال (جهت‌دار) بزرگ‌تر بوده و از زاویه‌ی کناری پیدا هستند. دارای 3 سطح قدرتی 75 ( که تا 75 دسی‌بل افت شنوایی را پوشش می‌دهد) ، 90 (که تا 90 دسی‌بل افت شنوایی را پوشش می‌دهد) و 100(که تا افت شنوایی 100 دسی‌بلی را پوشش می‌دهد) می‌باشد. امکان نصب کلید تغییر برنامه، ولوم، و مدار تله‌کویل در این سایز مهیا می‌باشد. این سمعک‌ها قابلیت بلوتوث داشته و می‌توانند به گوشی‌های آیفون (9 و بالاتر) و برخی موبایل‌های اندرویدی جدید، ارتباط بلوتوثی داشته و صدای مکالمات یا محتوای موزیک و مدیای شبکه‌های اجتماعی به سمعک‌ها منتقل شود. همچنین امکان استفاده از ریموت میکروفن و استریمر تلویزیون هم در این سمعک‌ها وجود دارد.

4- ITE_ HS (In The Ear- Half Shell) با امکاناتی مشابه سمعک‌های ITC، سایزی بزرگ‌تر دارد و در مجاری گوش تنگ‌تر توصیه می‌شود و قرار دادن و بیرون آوردن این سمعک‌ها داخل مجرای گوش (به علت بزرگ‌تر بودن) آسان‌تر است.

5- ITE_FS (In The Ear_Full Shell) این سایز سمعک اتیکن نیز امکاناتی مشابه سایز ITC دارد ولی تمامی گودی گوش (کونکا) را پُر می‌کند. به علت ایستایی خوب این سمعک در مجرای گوش، در مراجعینی که امکان استفاده از سمعک پشت گوشی وجود ندارد و با حرکت فک، سمعک از گوش آن‌ها خارج می‌شود، یکی از بهترین گزینه‌ها برای تجویز می‌باشد.

سمعک‌های OWN در رنگ بندی بژ، قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای متوسط، قهوه‌ای تیره و مشکی تولید می‌شوند.

 

 

  • سطوح عملکردی سمعک‌های داخل گوشی اتیکن:

مدل‌های موجود سمعک‌های داخل گوشی اتیکن در حال حاضر شامل SIYA، OPN و OWN می‌باشند. که OWN محصول جدید ساخت سال 2023 و در پنج سطح عملکردی قابل دسترس می‌باشد:

1- OWN5  جزو سمعک‌های Basic (پایه) اتیکن و پایین رده‌ترین سمعک داخل گوشی 2023 اتیکن است که با وجود 48 کانال پردازشی، حداقل امکانات پردازشی را برخوردار می‌باشد. هم‌رده‌ی قبلی این سمعک، محصول Siya2 می‌باشد و پهنای باند تقویت آن 8 کیلوهرتز می‌باشد.

2- OWN4 سمعک گروه Economic (اقتصادی) اتیکن محسوب می‌شود که اگر چه امکانات پردازشی بهتری نسبت به مدل قبلی (OWN5) دارد، مناسب استفاده در محیط‌های شلوغ نمی‌باشد. همرده‌ی قبلی آن، محصول Siya1 می‌باشد. این محصول 48 کاناله بوده و پهنای باند تقویت این محصول 8 کیلوهرتز می‌باشد.

3- OWN3 سمعک گروه Mid-Range (میان رده) اتیکن است که 48 کاناله بوده و همرده‌ی قبلی آن، محصول OPN3 می‌باشد. کارایی این سمعک در محیط نویزی متوسط می‌باشد و بیشتر مناسب محیط‌های آرام می‌باشد. پهنای باند تقویت این محصول 8 کیلوهرتز می‌باشد.

4- OWN2 سمعک گروه Advanced (پیشرفته) اتیکن است که با عملکردی خوب در محیط‌های پُر سرو صدا، گزینه‌ای مطلوب برای مراجعین حساسی است که خواهان خوب شنیدن در محیط‌های ساکت و راحتی شنیداری در محیط‌های پُر سرو صدا هستند. با بهره‌مندی از آپشن‌های پردازشی متعدد و سطح هوشمندی خوب، تمایل برای استفاده از این سمعک‌ها زیاد بوده و محصولاتی پُرفروش هستند. این سمعک‌ها نیز 48 کاناله بوده و پهنای باند تقویت 8 کیلوهرتزی دارند و محصول همرده‌ی قبلی آن، OPN2 می‌باشد.

5- OWN1 در حال حاضر پیشرفته‌ترین و کامل‌ترین سمعک داخل گوشی تولید شده در جهان و بین تمامی مدل‌های سمعک‌های داخل گوشی است با 64 کانال پردازشی و 10 کیلوهرتز پهنای باند تقویت، جزو سمعک فراهوشمند (Premium) اتیکن بوده و سمعکی بی نظیر از نظر کیفیت صدا و پردازش در محیط‌های شلوغ می‌باشد. کامل‌ترین مجموعه‌ی آپشن‌ها و مدارات پردازشگر گفتار و سرکوب نویز محیطی در این محصول بکار گرفته شده و بدین دلایل بهترین گزینه برای کسانی است که حداکثر وضوح گفتار را در همه‌ی محیط‌های شنیداری نیاز دارند. به‌دلیل پهنای باند 10 هزار هرتزی این رده از محصولات، فعالیت بخش بزرگ‌تری از حلزون، عصب شنوایی و قشر پردازشی مغز ایجاد شده و به حفظ باقیمانده‌ی شنوایی و کاهش سرعت پیشرفت کم‌شنوایی کمک موثری می‌کند. اگر چه استفاده از این رده محصولات در مراجعین در سن آموزش و نیز مدیران و افراد دارای مشاغل حساس توصیه بسیار شده است، می‌توان آن‌ها را در تمامی سنین و همه‌ی انواع کم‌شنوایی‌ها تجویز کرد که رضایتمندی کامل‌تر از عملکرد سمعک و کاهش رفت و آمد مراجعین به مراکز تجویز سمعک برای تنظیم‌های دوره‌ای را به‌دنبال خواهد داشت. معادل قبلی این سمعک، محصول OPN1 می‌باشد.

 

وسایل کمک شنیداری برند اتیکن دانمارک

 

1- Connect Clip یک رابط کاربری بلوتوثی برای ارتباط سمعک‌های وایرلس با موبایل‌های اندرویدی است که عملکرد ریموت کنترل و میکروفون وایرلس را هم دارا می‌باشد. البته برخی موبایل‌ها قابلیت ارتباط بلوتوثی با سمعک‌های گروه OWN، MORE، REAL و ZIRCON را دارد ولی از آن‌جایی که موبایل‌های اندوریدی با برخی سمعک‌های وایرلس اتیکن (مثل RUBY، XCEED، OPN و …) قابلیت ارتباط مستقیم را ندارند، به کمک این دستگاه می‌توان صدای مکالمات و محتوای صوتی موجود در موبایل را به سمعک منتقل کرد. برای استفاده، این دستگاه به کمک بند از گردن آویزان می‌شود و یا به کمک گیره به یقه‌ی لباس متصل می‌شود و به طور اتوماتیک در حین مکالمه یا شنیدن محتوای صوتی، صدای محیط برای کاربر سمعک کم خواهد شد تا راحت‌تر مکالمه کند یا پیام‌های صوتی و یا موزیک را گوش کند.

این دستگاه قابلیت ارتباط بلوتوثی با تبلت‌ها و لپ تاپ را هم دارد و می توان به کمک آن صدا را به سمعک‌ها منتقل کرد.

همانطور که ذکر شد، این دستگاه قابلیت میکروفن وایرلس هم دارا می‌باشد. بدین صورت که این دستگاه را می‌توان روی کانتر استاد یا میز معلم قرار داد یا به یقه‌ی معلم یا استاد متصل کرد و در محیط آموزشی صدای معلم یا استاد را به طور مستقیم به سمعک منتقل کرد و در حین استفاده، صدای پیرامون را کاهش داد تا بهره‌وری آموزشی کاربر سمعک افزایش فوق العاده‌ای پیدا کند. استفاده از این دستگاه به همراه سمعک‌های وایرلس اتیکن را به دانش آموزان و دانشجویان جدا توصیه می‌کنیم.
در ضمن، حین استفاده از این دستگاه، می‌توان صدای سمعک‌ها را به کمک دکمه‌های موجود بر روی آن، کم و زیاد کرد. (عملکرد ریموت کنترل)

2- استریمر تلویزیون TV Adapter 3.0 این دستگاه دارای چند مدل ورودی صوتی است که از طریق کابل Optical یا ورودی Audio (فیش سفید + قرمز روتین پشت اکثر دستگاه‌های صوتی و تصویری) به انواع دستگاه‌های صوتی و تصویری مثل رسیور ماهواره، دستگاه سینمای خانگی، تلویزیون، لپ تاپ و … متصل می‌شود و صدای آن‌ها را به طور بلوتوثی به سمعک‌ها منتقل می‌کند و بنابر کاتالوگ دستگاه، کیفیت Dolby را برای شنیدن صدا برای کاربر سمعک فراهم می‌کند.

در حین شنیدن صدا به کمک این دستگاه، به طور اتوماتیک صدای پیرامون کم می‌شود تا کاربر سمعک بهترین تجربه‌ی شنیداری را داشته باشد.

جریان بلوتوث با استفاده از فرکانس 2.4 گیگاهرتز به سمعک‌ها، به صورت قابل اعتماد و مستقیم تا برد 15 متر فراهم می‌شود. تعداد نامحدودی سمعک Oticon می‌توانند به صورت همزمان به آن متصل شوند و میزان صدا در سمعک‌ها، مستقل از صدای تلویزیون است (در حین استفاده، می‌توان با ریموت تلویزیون، صدای تلویزیون را Mute کرد ولی کاربر سمعک به شنیدن خود ادامه دهد) و شامل آداپتوری برای اتصال هر دستگاهی با خروجی هدفون به آن می‌باشد.

3- سیستم Phone Adapter2.0

این سیستم که برای تلفن‌های ثابت شهری (با سیم و بدون سیم) طراحی شده است، تماس‌های ورودی و خروجی را پشتیبانی می‌کند و تجربه‌ی گوش دادن و صحبت کردنِ دو گوشی بدون کمکِ دست را برای مکالمات خانگی، تجاری و اجتماعی برای کاربر سمعک فراهم می‌کند. این دستگاه به کمک کابل به خط تلفن شهری متصل می‌شود.

برای استفاده از این سیستم، کاربر سمعک باید دارای سمعک‌های وایرلس (از جمله Siya، Ruby، Opn، Opn S، Zircon، Own و یا Real) باشد و دستگاه Connect Clip را نیز تهیه کرده باشد.

دستگاه Connect Clip به یقه‌ی بیمار متصل می‌شود، به طور بی‌سیم با Phone Adapter لینک می‌شود و به طور همزمان با سمعک‌ها هم به طور بی‌سیم وصل می‌شود.

 

اکنون کاربر سمعک می‌تواند تا 30 متر از دستگاه Phone Adapter فاصله بگیرد و نیازی به گوشی تلفن هم نداشته باشد و آزادی زیادی برای حرکت در خانه و مکالمه با مخاطب خود داشته باشد.

کاربر سیستم به کمک ولوم روی دستگاه Connect Clip می‌تواند صدای دریافتی را کم و زیاد و یا تماس را برقرار و قطع کند.

اگر در حین مکالمه صدای اطراف کاربر سمعک زیاد بود، می‌تواند با کم کردن ولومِ سمعکِ خود، صداهای پیرامون را کم کند، تا صدای مخاطب خود را واضح‌تر و بدون مزاحمت صداهای محیطی بشنود.

وسایل جانبی سمعک‌های اتیکن

1- OTICON COMPANION

نرم‌افزار گوشی تلفن همراه (APP) است که بر روی گوشی‌های موبایل اندرویدی (مثل سامسونگ و شیائومی و …) و آیفون (از آیفون 8 به بالا) و اپل‌واچ‌ها نصب می‌شود و موبایل را تبدیل به ریموت کنترل سمعک می‌کند.

به کمک این نرم‌افزار، کاربر سمعک می‌تواند در صورت لزوم و بدون اینکه به سمعک‌ها دست بزند و یا دیگران متوجه سمعک او شوند، بلندی صدای سمعک‌ها (یک یا هر دو سمعک) را کم و زیاد کند. برنامه‌ی شنیداری را عوض کند، زیر و بَمی صدا را تغییر دهد، به سمعک‌ها دستور بدهد که به وسایل جانبی سمعک (مثل استریمر تلویزیون) متصل یا جدا شوند، از وضعیت باقیمانده‌ی باتری سمعک‌ها مطلع شود و به کمک GPS آخرین موقعیتی که سمعک روشن بوده را پیدا کند (پیدا کردن سمعک‌ها).

نکته مهم این اَپ، وجود قسمتی به نام Hearing fitness است که به کاربر سمعک کمک می‌کند تا با تعیین میزان ساعات استفاده از سمعک‌ها، چک کند که آیا ساعات استفاد‌ه‌ی خود را پُر کرده است یا نه.

نهایتا اینکه در این برنامه راه‌حل‌هایی برای عیب‌یابی یا حل مشکلاتی که حین استفاده از سمعک‌ها ایجاد شده‌اند، در دسترس کاربر سمعک می‌باشد تا به او برای حل مشکل کمک کند.

2- Remote Control 3.0

این ریموت کنترل برای سمعک‌های پشت گوشی، MINI RITE، داخل گوشی (سایز های ITC و ITE) قابل استفاده می‌باشد. به کمک این ریموت می‌توان ولوم صدا را کم یا زیاد کرد یا برنامه‌ی شنیداری سمعک را عوض کرد.

3- داکت شارژ‌های سمعک‌های شارژی اتیکن (MINI RITE R و MINI BTE R)

 برای شارژ کردن باتری لیتیومی سمعک‌های شارژی، نیاز به شارژر می‌باشد که شامل دو مدل زیر است:

  • داکت شارژ مدل رومیزی (Desktop) که با اتصال به برق شهر، سمعک‌ها را شارژ می‌کند. این مدل داکت شارژ، برای شارژ دو دستگاه طراحی شده است. پس از شارژ کامل به طور اتوماتیک، عمل شارژ را قطع می‌کند و به باتری سمعک آسیب نمی‌رساند.

  • مدل قابل حمل (Portable) یا Smart که برای شارژ دو دستگاه سمعک طراحی شده است و دارای باتری داخلی هم می‌باشد و هنگام شارژ کردن سمعک‌ها، آنها را کمی گرم می‌کند تا رطوبت‌گیری هم شوند. این شارژر در صورت عدم دسترسی به برق شهر، قابلیت 3 بار شارژ کردن کامل سمعک‌ها دارد. این مدل داکت شارژر هم، برای شارژ دو دستگاه سمعک طراحی شده است.

شاید ندانید:

 

طرح چکاپ جامع شنوایی میانسالان و سالمندان

پیرگوشی: نشانه ها، تشخیص، توان بخشی به موقع

تجویز سمعک نامرئی هوشمند و فراهوشمند

تجویز سمعک شارژی هوشمند و فراهوشمند

تجویز سمعک پشت گوشی مخفی (RIC_RITE) هوشمند و فراهوشمند


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

keyboard_arrow_up
error: Content is protected !!
برای مشاوره آنلاین کلیک کنید.