اشکال سمعک: سمعک پشت گوشی RITE

سمعک پشت گوشی مخفی (RIC_RITE)

یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین سمعک های تولید شده در اکثر برندها، سمعک RIC (ریک) است.

RIC مختصر عبارت Reciever In the Canal

و RITE مختصر عبارت Reciever In The Ear

و به سمعکی اطلاق می شود که رسیور آن به جای اینکه داخل جلد خودش قرار گرفته باشد، داخل گوش فرد کم شنوا جای می گیرد و با یک رشته سیم نازک به سمعک (که در پشت گوش قرار می گیرد) متصل می شود. در برخی کمپانی ها این سمعک ها RCT هم نامیده می شوند: (Reciever Canal Technology)

اجزای سمعک ریک:

 • کیس سمعک که محفظه ای پلاستیکی و شامل میکروفن ها، باتری، پروسسور و آمپلی فایر و مدارات وایرلس می باشد و چون رسیور در این محفظه قرار ندارد، از حجم سمعک کاسته شده، کوچکتر می شود و پشت لاله ی گوش مخفی می گردد و رنگ آنها معمولا با رنگ موی مراجعه کننده ست می شود تا لای موها کمتر پیدا باشد.

 • قطعه ی رسیور یا ریز بلندگوی سمعک: به وسیله ی قالب یا قطعه ای سیلیکونی (به نام Dome) داخل مجرای گوش فیکس می شود تا بیرون نیاید و نیفتد. رسیور سمعک بر اساس وضعیت شنوایی مراجعه کننده از بین 4 نوع S، M، P و یا SP توسط متخصص شنوایی انتخاب می شود.

 • رشته سیم نازک (Ear Wire) که معمولا بی رنگ بوده و طول آن متناسب با ارتفاع گوش مراجعه کننده انتخاب می شود.

  • باتری سایز 10 با برچسب زرد بسته به افت شنوایی و ساعات استفاده، بین 3 تا 7 روز کارایی دارد.

  • باتری سایز 312 با برچسب قهوه ای بسته به افت شنوایی و ساعات استفاده، بین 5 تا 9 روز کارایی دارد.

  • باتری سایز 13 با برچسب نارنجی که بسته به افت شنوایی و ساعات استفاده، بین 7 تا 12 روز کارایی دارد.

   قالب سمعک که رسیور داخل آن قرار می گیرد یا دامی که قطعه ای نرم و سیلیکونی است و به جای قالب استفاده می شود.

   نوع باتری

   باتری سمعک های RIC، عموما از سایز 10 یا 312 و یا 13 می باشد.

 • در برخی کمپانی ها، سمعک های RIC سوپر پاور با باتری 675 هم تولید شده اند که چندان عمومیتی ندارند.

  سمعک های ریک، انواع شارژی هم دارند که به وسیله ی یک پایه ی شارژ (داکت شارژ) شارژ می شوند و نیاز به باتری معمولی ندارند و برای سالمندان کم شنوایی که در تعویض باتری دچار مشکل هستند تجویز می شوند.

  مزایای سمعک های ریک

  1. کوچک و سبک بودن: سمعک های ریک بین 30 تا 50 درصد نسبت به سمعک های پشت گوشی معمولی (کلاسیک) کوچکتر و سبک تر هستند. لذا برای کاربرانی که کوچک بودن سایز سمعک و مخفی بودن سمعک ها اهمیت دارد، مناسب هستند.

  2. استفاده از میکروفن دایرکشنال: استفاده از میکروفن جهت دار در سمعک های ریک این امکان را برای کاربر سمعک ایجاد می کند که در محیط های شلوغ، صدای گفتاری را با کیفیت خیلی بالاتری بشنود. پردازنده ی هوشمند سمعک های ریک طوری طراحی شده است که به محض این که اطراف کاربر سمعک شلوغ شود (مثلا در خیابان، رستوران، مدرسه، کارگاه و …) به طور اتوماتیک صدای رو به رو را تقویت موثرتری کند و صداهای مزاحم را کاهش دهد. جالب اینکه جهت داری این میکروفن ها به وسیله ی نرم افزاری که برخی شرکت ها برای نصب بر روی موبایل ارائه کرده اند، قابل انتخاب است. به عنوان مثال کاربر سمعک می تواند در یک همایش یا تئاتر طوری میکروفن های سمعک را تنظیم کند که فقط صداهای زاویه ی باریکی از رو به روی خودش را دریافت کند و صداهای پیرامون را کاهش دهد.

  3.  مخفی بودن: به علت کوچک بودن سایز سمعک و استفاده از یک سیم نازک به جای تیوب (شلنگ) قالب، این سمعک ها به خوبی پشت لاله ی گوش مخفی می شوند و خصوصا در خانم هایی که موهای بلندی داشته باشند، تقریبا پیدا نیستند.

  4. مجهز بودن به مدار وایرلس و ارتباط سمعک ها با یکدیگر: سمعک های ریک به وسیله ی مدار وایرلس ارتباط دائمی با یکدیگر دارند. این ارتباط ضمن افزایش کارایی سمعک در محیط های پر چالش همچون وزش باد و محیط های شلوغ و نویزی، موجب می شود که بتوان کلید های سمعک ها را هم به طور وایرلس به یکدیگر متصل کرد. به عنوان مثال وقتی ولوم یک سمعک توسط کاربر سمعک کم شود، صدای سمعک گوش مقابل نیز به طور خودکار کم خواهد شد.

  5. امکان استفاده از ولوم کنترل و دکمه ی تغییر برنامه ی شنیداری: دکمه ی ولوم کنترل بر روی سمعک های ریک این امکان را می دهد که کاربر بتواند در برخی محیط ها، صدای سمعک را کم و زیاد کند. دکمه ی تغییر برنامه هم زمانی استفاده می شود که متخصص شنوایی برای سمعک چند برنامه ی شنیداری تعریف می کند. (برنامه ی محیط آرام، برنامه ی تلفن، برنامه ی TV و …) و این امکان را به کاربر می دهد که بتواند با تغییر برنامه، صدای مناسب تری را دریافت کند. این قابلیت یکی از مزایای خوب سمعک های ریک نسبت به سمعک های نامرئی است.

  6. امکان تعبیه ی مدار تله کویل (T-coil): مدار تله کویل، مداری القایی در برخی سمعک هاست که در سمعک های نامرئی امکان نصب ندارد. این مدار موجب می شود که کاربر سمعک هنگام صحبت کردن با تلفن بتواند میکروفن های سمعک را نیمه فعال یا غیر فعال کند و صدا را از طریق القای میدان مغناطیسی اطراف گوشی تلفن به مدار تله کویل و بدون مزاحمت اصوات محیطی، بشنود.

  7. انعطاف پذیری بهتر با کم شنوایی: از آنجایی که سمعک های ریک، رسیور (ریز بلندگو) قابل تعویض دارند که به راحتی توسط متخصص شنوایی تعویض و نصب می شود و قدرت های مختلفی از جمله S ،M ،P وSP دارند، این امکان وجود دارد تا در صورتی که افت شنوایی کاربر سمعک زیادتر شد، رسیور تعویض شود و با تنظیم مجدد، سمعک قابل استفاده شود. در صورتی که در سمعک های نامرئی این امکان وجود ندارد و اگر افت شنوایی فرد کم شنوا، تغییر زیادی داشته باشد، باید سمعک ها کلا عوض شوند و این مستلزم هزینه ی خرید مجدد سمعک خواهد بود. به دلیل استفاده از 4 مدل رسیور فوق، این سمعک ها در انواع کم شنوایی خفیف تا شدید قابل استفاده هستند.

  8. امکان فیتینگ باز: فیتینگ باز در مواردی لزوم پیدا می کند که الگوی افت شنوایی مراجعه کننده، شیب زیادی دارد و فرکانس های بم در ادیومتری (نوارگوش) انجام شده نزدیک به طبیعی ارزیابی شده باشند. در سمعک های نامرئی، اگر فرکانس های زیر افت زیادی داشته باشند و مجرای تهویه ی بزرگ نصب شود، به علت اینکه میکروفن داخل مجرای گوش نصب شده است، صدای نشت یافته از ونت را تقویت می کند و سمعک سوت خواهد زد. اما به علت دور بودن میکروفن از دهانه ی مجرای گوش در سمعک های ریک، این اتفاق نخواهد افتاد و سمعک سوت نخواهد زد.

  9. امکان استفاده از مدار بلوتوث: اکثر سمعک های ریک مجهز به مدار بلوتوث هستند و به کمک این مدار می توان به همه گوشی های آیفون (از سری 8 به بعد) و برخی از گوشی های اندرویدی جدید متصل و سمعک حالت هندزفری پیدا کند. این قابلیت هنگام گوش دادن به پیام های صوتی خصوصی و یا مکالمه در محیط های شلوغ، بسیار کمک کننده خواهد بود. همه برند های مطرح سمعک های ریک، نرم افزاری دارند که در تلفن همراه نصب می شود و به کمک بلوتوث، به کاربر سمعک این امکان را می دهد تا عملکرد های سمعک (از جمله ولوم، تغییر برنامه، جهت داری میکروفن و …) را کنترل کند.

  10. کیفیت صدای خوب به علت قرارگیری ریز بلندگوهای سمعک نزدیک پرده ی گوش.

  11. امکان تجویز در مواردی که مجرای گوش بسیار تنگ است و امکان تجویز سمعک داخل گوشی و نامرئی وجود ندارد.

  12. امکان تجویز در کم شنوایی های مینیمال (خیلی جزئی)

  13. امکان تجویز دگرسویی در افرادی که یک گوش ناشنوا و یک گوش کم شنوا دارند.

   یکی از مشکلاتی که در گذشته مبتلایان به کم شنوایی یک طرفه و ناشنوایی گوش دیگر داشتند این بود که فقط این امکان وجود داشت که در گوش کم شنوا سمعک را استفاده کنند و در گوش مقابل ممکن نبود سمعک تجویز شود و اگر کسی در سمت گوش ناشنوا قرار می گرفت باید سر خود را می چرخانید تا صدا را از سمت دارای سمعک بشنود. اکنون با طراحی و ساخت سمعک های وایرلس در مدل های ریک، سمعک CROS ابداع شده است که صدا را از سمت گوش ناشنوا به سمعک گوش بهتر منتقل می کند ومشکل نشنیدن از سمت فاقد سمعک کاملا حل خواهد شد.

  14. امکان تجویز و تحویل در یک جلسه و بدون نیاز به قالبگیری. که در تجویز های اورژانسی یا مراجعین شهرستانی بسیار کمک کننده است.

  معایب سمعک های ریک

  1. این سمعک ها ظریف هستند و برای سالمندانی که توانایی حرکات ظریف در دستان خود ندارند، گزینه مناسبی نیستند.

  • سیم رسیور این سمعک ها ظریف است و در صورت استفاده نادرست ممکن است پاره شود و نیاز به تعویض پیدا کند.

  • این سمعک ها به علت کوچک بودن، امکان گم شدن بیشتری نسبت به سمعک های پشت گوشی معمولی (کلاسیک) دارند.

  • به علت قرار گرفتن پشت گوش، در معرض رطوبت و چربی پوست و موها هستند.

  • به علت قرار گرفتن سمعک در پشت لاله ی گوش، ویژگی های صوتی طبیعی لاله ی گوش که به مکان یابی (جلو یا عقب بودن منبع صدا) کمک می کند، حذف می شود. البته در سمعک های فراهوشمند، این ویژگی به وسیله ی آپشن خاص سمعک تآمین و جبران می شود.

  • چون وزن سبکی دارند نسبت به سمعک های پشت گوشی مرسوم که سنگین تر هستند و وزن آن ها احساس می شود، احتمال گم شدن بیشتری دارند.

  تجویز سمعک ها ریک را برای این افراد توصیه نمی کنیم:

  1. سالمندان بالای سن 80 سال و سالمندانی که حرکات ظریف دست آن ها دچار مشکل شده است و یا ضعف شدید بینایی دارند.

  2. سالمندان مبتلا به بیماری پارکینسون و اختلال حافظه.

  3. کودکان زیر 8 سال.

  4. ورزشکاران و کسانی که هایپرهیدروز (تعریق زیاد) ناحیه سر دارند و خانم هایی که دچار گرگرفتگی هستند و موهای سرشان خیس می شود.

  5. مراجعینی که پرده ی گوش آن ها سوراخ است و یا ترشح زیادی از گوش دارند.

  6. مراجعینی که ترشح جرم گوش آن ها خیلی زیاد است.

  7. کسانی که قسمت بالای لاله ی گوش به پوست سر چسبیده است و شکاف با عمق مناسب جهت قرار گرفتن سمعک ریک بالای لاله ی گوش ندارند.

  8. کسانی که به طور مادرزاد لاله ی گوش ندارند (میکروشیا) یا لاله ی گوش دفرمه است یا به دنبال حادثه لاله ی گوش را از دست داده اند.

  برند های سمعک ریک و قیمت تمام شده آن ها

   اگرچه تمامی برند های اصلی و معتبر سمعک در دنیا سمعک هایRIC  را تولید می کنند، سایز و آپشن ها و تکنولوژی مورد استفاده در این برند ها  با یک دیگر متفاوت است .

  برند های مطرح سمعک های ریک که در انستیتو ادیولوژی آریانا تجویز می شوند شامل:

   OTICON دانمارک با نام RITE و MINI RITE

   SIGNIA(SIEMENS) آلمان با نام PURE

   PHONAK سوییس با نام تجاری AUDEO

  می باشند. بسته به تکنولوژی مورد استفاده و برند سمعک و کشور سازنده ی این سمعک ها، قیمت تمام شده این سمعک ها می توانند متفاوت باشند و برای هر فرد کم شنوا، سمعک از مدل و برند خاص با توجه به کم شنوایی او تجویز خواهد شد.

  جهت اطلاع از قیمت های تمام شده سمعک هایRIC  لازم است با مراجعه ی حضوری و ارائه برگه آزمایش شنوایی جدید (که بیش از یک سال از تاریخ انجام آن نگذشته باشد) و یا انجام آزمایش شنوایی مجدد (در صورت لزوم) و طی مراحل مشاوره ی سمعک قیمت آن ها را استعلام نمایید و سپس اقدام به ثبت سفارش کنید.

  مراحل تجویز، ثبت سفارش و تحویل سمعک های ریک

  اگر مبتلا به کم شنوایی هستید و این کم شنوایی زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است و پیدا نبودن سمعک برای شما اهمیت دارد، ممکن است سمعک های ریک برای شما قابل تجویز باشد.

  مراحل ثبت سفارش سمعک نامرئی به شرح زیر است:

  1. مراجعه ی حضوری به کلینیک شنوایی شناسی (اگر سوابق آزمایش های شنوایی شما در دسترس است حتما به همراه داشته باشید).

  2. تاریخچه گیری کم شنوایی توسط متخصص شنوایی شناسی. در این تاریخچه گیری شروع کم شنوایی، علت احتمالی کم شنوایی، بیماری های مرتبط با کم شنوایی و … ثبت می شود.

  3.   معاینه ی مجرای گوش و پرده ی گوش. در این معاینه قطر مجرای گوش، میزان جرم موجود در گوش، سلامت پرده ی گوش، پُر مویی مجرای گوش و قوام غضروفی مجرای گوش بررسی می شود.

  4. آزمایش بررسی عملکرد گوش میانی یا تمپانومتری که سلامت عملکرد پرده ی گوش و گوش میانی در انتقال صدا را بررسی می کند.

  5. ادیومتری یا شنوایی سنجی که آستانه های شنوایی در فرکانس های مختلف ثبت می شوند و میزان درک کلمات ( که در تجویز سمعک بسیار حائز اهمیت می باشد) ثبت می شود.

  6. مشاوره ی سمعک که با بررسی سن، سبک زندگی، شغل، نیاز های شنیداری، سطح نویز محیط زندگی و کار، وضعیت مجرا و پرده ی گوش، آپشن های مورد نیاز سمعک، توانایی درک گفتار، سطح هوشیاری مراجعه کننده، وضعیت عملکرد دست ها و وضعیت بینایی و … امکان کاندیداتوری برای سمعک ریک تعیین شده و اعلام هزینه می شود.

  7. در صورتی که لازم باشد سمعک ریک با قالب تحویل شود، مرحله بعدی قالبگیری مجرای گوش است که با دقت فراوان انجام می شود. (اگر امکان تجویز سمعک های ریک بدون قالب میسر باشد، قالبگیری لازم نیست و می توان سمعک را تجویز و تنظیم کرد و تحویل داد)

  8. ارسال قالب به لابراتوار جهت ساخت و طی مراحل کنترل کیفیت.

  9. حضور مجدد مراجعه کننده و چک کردن راحتی قالب در مجرای گوش و تنظیم سمعک با کامپیوتر.

  10. آموزش کامل نحوه ی استفاده، نظافت و نگهداری سمعک و روش عادت کردن به سمعک. مرحله ی آموزش استفاده از سمعک حدود 1 تا 1:30 ساعت به طول می انجامد و بهتر است اگر سن مراجعه کننده زیاد است، فرد همراهی هم در جلسه ی تحویل حضور داشته باشد تا برای استفاده و نگهداری از سمعک بتواند به مراجعه کننده کمک کند.

  چه مواردی در نگهداری سمعک های ریک اهمیت دارند؟

  بهتر است با رعایت موارد زیر، کارایی و عمر سمعک های خود را افزایش دهید.

  • سمعک در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار نگیرد.

  • سمعک های ریک به ضربه حساس هستند. بهتر است هنگام قرار دادن در مجرای گوش یا خارج کردن آن، زیر پای شما فرش باشد تا اگر از دست رها شد و زمین افتاد، ضربه ی جدی به سمعک وارد نشود.

  • هرگز با دست خیس، چرب یا آلوده سمعک، لمس نشود.

  • سمعک های ریک در کنار پوست و موی شما قرار می گیرند. چرب نبودن و خشک بودن موها هنگام استفاده اهمیت دارد.

  • قطعه ی رسیور سمعک داخل مجرای گوش قرار می گیرد. لذا پس از حمام، داخل مجرای گوش کاملا با گوش پاک کن تمیز شود سپس به کمک دستمال کاغذی دهانه ی مجرای گوش هم تمیز و چربی زدایی شود تا فیلتر سمعک کمتر با جرم گوش مسدود شود.

  • هر زمانی که سمعک ریک خود استفاده نمی کنید باید آن را در جعبه ی نگهدارنده (هارد باکس) قرار دهید تا از ضربه و گرد و خاک و تکان های شدید محافظت شود. هیچگاه سمعک را پس از در آوردن از گوش، داخل جیب یا کیف نیاندازید.

  • از باتری استاندارد، معتبر و دارای تاریخ مصرف طولانی مدت استفاده شود و به هیچ عنوان باتری ساعت داخل آن ها قرار نگیرد.

  • در تعویض باتری آن ها دقت شود که قطب مثبت و منفی باتری درست جای گذاری شود و اگر باتری سمعک در جهت عکس قرار داده شود، درب باتری بسته نخواهد شد و اگر با فشار اقدام به بستن درب باتری شود، آسیب جدی به سمعک وارد خواهد شد.

  • سمعک ها هر سال برای سرویس و جرم زدایی به لابراتوار ارسال شوند.

  • هر زمانی که سمعک ها استفاده نمی شوند، درب باتری حتما باز شود.

  • هنگام خواب بهتر است سمعک ها از گوش خارج شوند تا هم پوست مجرای گوش هوا بخورد و هم سمعک زمان کمتری روشن بماند.

  • برای تمیز کردن سمعک ها یا قالب آن ها، از دستمال کاغذی خشک یا پد های الکلی که کاملا الکل آن ها چکانده شده و فقط نمناک هستند استفاده شود.

  • در صورت شکسته شدن سمعک، هرگز با چسب، چسبانده نشوند و جهت تعمیر به مرکز ادیولوژی تحویل داده شوند.

  • شب ها و هنگام خواب، داخل محفظه ی محتوی قرص رطوبت گیر گذاشته شوند.

شاید ندانید:

تجویز و عرضه سمعک نامرئی

تجویز سمعک شارژی هوشمند و فراهوشمند

ضرورت چکاپ دوره ای شنوایی میانسالان و سالمندان

پیرگوشی

ارتباط بین کم شنوایی و بیماری آلزایمر

 


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

keyboard_arrow_up
error: Content is protected !!
برای مشاوره آنلاین کلیک کنید.